ازدواج بهتر

تفاوت انتخاب و خواستگاری

آنچه در ایران به غلط جا افتاده اینست که وقتی صحبت از انتخاب همسر میشود انتخاب با خواستگاری همسان دیده می¬شود و انتخاب زن مخالفینی دارد که می¬گویند خواستگاری رفتن با شان زن همخوانی ندارد. اما نکته اینست که خواستگاری با انتخاب متفاوت است. انتخاب امری ذهنی است و خواستگاری تحقق عملی انتخاب. در حقیقت زن آزادنه انتخاب می¬کند و برای حفظ شان از مرد می¬خواهد که به خواستگاری او بیاید و یا مرد برای نشان دادن علاقه به خواستگاری او می¬رود. حضرت خدیجه سلام الله علیها همینگونه وجود مقدس پیامبر را به عنوان همسر انتخاب نمودند.حضرت زهرا سلام علیها هنگام تولد همسر خود را انتخاب کرده بودند.🔸منتهی الآمال ، شیخ عباس قمی (ره) در بیان کیفت ولادت حضرت زهرا (س) اینطور نوشته اند که: شیخ صدوق رحمه اللّه به سند معتبر از مُفَضّل بن عمر روایت کرده است که گفت : از حضرت صادق علیه السلام سؤ ال کردم که چگونه بود ولادت حضرت فاطمه علیهاالسلام ؟ حضرت فرمود که چون خدیجه اختیار مزاوجت حضرت رسالت صلى اللّه علیه وآله وسلّم نمود، زنان مکه از عداوتى که با آن حضرت داشتند از او هجرت (3) نمودند وبر اوسلام نمى کردند ونمى گذاشتند که زنى به نزد او برود، پس خدیجه را به این سبب ، وحشتى عظیم عارض شد ولیکن عمده غم و جزع خدیجه براى حضرت رسول صلى اللّه علیه وآله وسلّم بود که مبادا از شدت عداوت ایشان آسیبى به آن حضرت برسد. چون به حضرت فاطمه علیهاالسّلام حامله شد فاطمه در شکم با اوسخن مى گفت ومونس اوبود واورا صبر مى فرمود☀️....... پس آن زنى که در پیش روى خدیجه بود جناب فاطمه علیهاالسلام را برداشت وبه آب کوثر غسل یا شست و شوداد ودوجامه سفیدى بیرون آورد که از شیر سفیدتر واز مُشْک وعَنْبَر خوشبوى تر بود وفاطمه علیهاالسّلام را در یک جامه از آن پیجید وجامه دیگر را مقنعه اوگردانید پس اورا به سخن درآورد، فاطمه گفت :

اَشهدُ اَنْ لااِلهِ اِلا اللّهُ وَاَنَّ اَبی رَسولُ اللّهِ سیِّدُ الاَنبیاءِ وَاَنَّ بَعْل ی سَیِّدُ الاَوْصِیاءِ وَوُلْدی سادَةُ الاَسْباطِ.

یعنى گواهى مى دهم به یگانگى خدا وبه آنکه پدرم رسول خدا سید پیغمبران است وشوهرم سید اوصیاء پیغمبران است وفرزندانم سادات فرزندزاده هاى پیغمبران است .

حضرت زهرا (س) همسر خود را در زمان تولد معرفی کردند.https://telegram.me/ezdevajtalayi @ezdevajtalayi🏅

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی